helyi és környékbeli látnivalók
Fedezze fel Hajdúszoboszló környékbeli látnivalóit! Megannyi izgalmas élményben lesz része akár páros akár családi kikapcsolódást keres.
Hajdúszoboszló
Bocskai István Múzeum
A kiállítások interaktív múzeumi élményeket biztosítanak. A látogatók a történeti kiállításon kipróbálhatják a hajdúk fegyvereit és írhatnak palatáblán, a Retró-kiállításon vezethetnek egy „Trabant-szimulátort”, a helytörténeti kiállításon pedig felpróbálhatják a helyi hagyományos viseleteket. A művészeti kiállításokon Picasso és Chagall művei láthatók, míg a Fejedelmi Kincstárban a Bocskai-korona és -jogar másolatai tekinthetők meg.
Géptár
A Géptár Múzeumban Mogyorós József magángyűjtő által összegyűjtött és felújított oldtimer autók, régi motorkerékpárok, kerékpárok, mezőgazdasági gépek (traktorok), stabil motorok (lokomobilok) és egyéb használati tárgyak, valamint lovas eszközök tekinthetők meg.
Gazdaház
A Gazdaház, melyet a helyiek Czeglédy házként ismernek, egy hagyományos népi lakóház és műemlék épület Hajdúszoboszlón, a Vasvári Pál utca 40. szám alatt, a fürdőtől távol, a város szélén. Az utolsó felújítás után korabeli bútorokkal berendezve itt működik a Gazdaház Múzeum. A ház előtt található Gyógynövénykertben körülbelül 50 fajta gyógynövény díszlik.
Az állandó kiállítás, a Köpöly nadály, frászkarika, a gyógyító eszközöket és a népi gyógyítást mutatja be, emellett a berendezési tárgyakon keresztül a régi életmóddal is megismerkedhetnek a látogatók. A kézműves műhelyben látható a Zománcedények és a 100 év 10 perc alatt című kiállítás is, amely a régi háztartások konyhai és egyéb edényeit, eszközeit és bútorait mutatja be.
Harangház és festett fejfái
A Harangház Hajdúszoboszló legújabb építészeti műve, amely az Oborzil harang-gyűjtemény bemutatására és elhelyezésére készült, amelyet a városnak adományoztak. Az épület a Gyógyfürdő és a város főutcája közötti parkban található. Az építész koncepciója szerint a Harangház szimbolizálja a Kárpát-medencét, amelybe négy forrás vizéből táplálkozó patakok folynak, ezek a közeli parkban elhelyezett három festett jelfa lábától erednek.
Gyógypark és sétány élménypontokkal
Látványosan megújult a hajdúszoboszlói strandfürdő és gyógyfürdő előtti gyógypark és a város turisztikai főutcája, a Mátyás király sétány. A strandfürdő nyári főbejáratától a sétány végéig számos élményelem várja az Alföld fővárosába látogatókat.
Hajdúszoboszló, Európa legnagyobb fürdőkomplexumáról ismert városa, a komplex turisztikai fejlesztés keretében új szökőkutakkal és élményelemekkel gazdagodott. A projekt során, kicsit több mint egy év alatt, teljesen átalakult a strand főbejáratától a város gyógyparkjának, a Szent István parknak egy része, valamint a Mátyás király sétány. Mostantól egy vonzó sétálóutca, számos új kényelmi elem és több élménypont várja a helyieket és a pihenni érkezőket.
Hortobágy
Pusztai Állatpark – Hortobágy
A hortobágyi Pusztai Állatpark a Kárpát-medencében élő régi magyar háziállatfajtákat, azok tartásának különböző módjait, tárgyi eszközeit mutatja be. Az 1973-ban megalakult Hortobágyi Nemzeti Park ma az emberiség kulturális Világörökségének részévé vált. Az idelátogatók megismerhetik mindazon értékeket, amelyek a hortobágyi pusztát leginkább jellemzik.
Közelebbről megismerkedhetnek az erdélyi kopasznyakú tyúkokkal, a parlagi kecskékkel és szamarakkal, rackákkal és mangalicákkal, hucul lovakkal, magyar szürke marhákkal, a dagonyázó házi bivalyokkal, és a többi jószággal. Az állatsimogatóban a gyerekek a bárányokkal, kecskegidákkal, szamarakkal, szamárcsikóval is találkozhatnak. Itt kerül megrendezésre a Pusztai Állatparkban az Országos Gulyásverseny és Pásztortalálkozó, illetve a Magyar Szürke Bikák Vására. Pusztai virtusokból összeállított kalandnap nagy sikernek örvend felnőttek és gyerekek körében.
Kilenclyukú híd
A hortobágyi Kilenclyukú híd a Hortobágy folyó régi fahídja helyén klasszicista stílusban épült kőhíd. Minden év augusztus 20-án itt rendezik meg a hídi vásárt.
Tisza-tó
A Tisza-tó Magyarország második legnagyobb tava, amely az Alföld északi részén terül el. 127 km²-én számtalan sziget, holtág, és sekély kis csatorna váltja egymást a hatalmas, nyílt vízterületekkel, jellegzetes, úgynevezett mozaikos tájat formálva. A Tisza-tó a Hortobágyi Nemzeti Park negyedik bemutató területe, s így 1999 óta az UNESCO Világörökség része.
A fürdőzésen túl kerékpártúrázásra, csónakázásra, vízi sportok kipróbálására is lehetőség van. A Tisza-tó minden évszakban ideális célpont egy hétvégi kiránduláshoz.
Debrecen
Déri Múzeum
A Déri Múzeum Debrecen egyik legnevezetesebb közgyűjteménye. A történeti formákkal épült múzeum az előtte álló Medgyessy Ferenc szobraival Debrecen belvárosának ékessége.
A múzeum legnépszerűbb kiállítása, a Munkácsy teremben található Munkácsy Mihály festőművész Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó, monumentális méretű alkotásai.
A Déri Múzeum állandó kiállításai mellett időszaki tárlatok is várják a látogatókat.
Református Nagytemplom
A klasszicista stílusban épült debreceni Református Nagytemplom Debrecen legjellegzetesebb épülete és 1500 m²-es alapterületével az ország legnagyobb református temploma, ezenkívül a legnagyobb protestáns templom is az országban.
A templomot egyénileg és idegenvezetés alkalmával is megtekinthetjük.
Nagyerdő
A belvárostól alig tíz percre, száz éves fák alatt kínál teljes körű kikapcsolódást és számtalan szórakozási lehetőséget a Nagyerdei park. Egyik legkedveltebb helye a Békás-tó, amely látványos szökőkútjaival, napozópadjaival remek helyszín a pihenésre, vagy piknikezésre.
A Nagyerdőn található az ország első vidéki állatkertje, ahol 5 földrész számtalan fajának több száz egyedét tekinthetjük meg Az állatkert mellett működik az ország egyetlen hagyományos vidámparkja, mely dodzsemekkel, lovasforgóval, kisvasúttal és különböző tematikus játékokkal várja a Vendégeket.
Az óriási erdei fenyők és tölgyóriások között található a szabadtéri színpad is, ahol időszakosan színházi előadásokkal és koncertekkel várják a szórakozni vágyókat.
A kicsiknek nyújt önfeledt szórakozást a Szabó Magda meseregénye inspirálta Sziget-kék tematikus játszópark, ahol többek közt „irányítható” óriásbéka, ponty-kötélpálya és játszóház várja a lelkes felfedezőket.
Balmazújváros
Semsey-Kastély
A Semsey-kastély, amely Balmazújváros szívében, a fő téren található, nevét és létrejöttét a Semsey családnak köszönheti. A család építette fel a kastélyt a korábbi siklói Andrássyak „földesúri kastélya” helyén. Az épület klasszicista stílusjegyeket hordoz, és ma már múzeumként működik.
Az állandó kiállítás a város történetét és híres szülötteit mutatja be, középpontjában a Semsey család történetével. A kiállítás betekintést nyújt a rideg állattartás és a hortobágyi pásztorkodás hagyományaiba, valamint a kalapos, kovács és bognár mesterségek rejtelmeibe. A Semsey-kastély mellett található Kocsiszín a helyi tűzoltóság egykori eszközeit ismerteti.
Mihalkó Kalaposház
A Mihalkó Kalaposházban az érdeklődők megismerkedhetnek a még 1800-as évekhez kapcsolódó, családi hagyománynak számító kalapos mesterséggel, további érdekességként pedig megtekinthetik az egyéb népművészeti tárgyakból, valamint a család által készített kalapokból álló kiállítást.
Nádudvar
Fekete kerámia bemutató ház
A Nádudvarra látogatók betekintést kapnak a fekete kerámia edények készítésébe. Megismerik a korongozás és a Nádudvarra jellemző díszítési mód, a síkálás művészetét!
A régi parasztházban, a nádudvari fazekasság múltja tárul a látogatók elé. A néprajzi gyűjteményben elsősorban pásztorkellékek tekinthetők meg hiszen a település gazdag állattartó hagyományokkal is bír.
Az érdeklődők kipróbálhatják a korongozást és az edények vásárlására is van lehetőség.